ORGANIZACJA DOKUMENTÓW

utworzone przez | Sie 30, 2017 | strona główna, strona główna, zorganizuj się | 2 Komentarze

 

 

Dobra organizacja pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. Lubię mieć porządek w papierach i tych prywatnych i zawodowych. Tak naprawdę potrzeba tak niewiele, aby wszystko było ładnie poukładane na swoim miejscu.  Organizacji dokumentów nauczyłam się sama jeszcze na etapie studiów, kiedy to jednocześnie studiowałam dwa kierunki. Pamiętam dzień kiedy miałam taki bajzel w notatkach, że nie  ogarniałam co, gdzie, od czego jest. Wtedy przyszła  myśl, że albo się zorganizuję, albo popadnę całkowicie w tym bałaganie i nie skończę żadnej szkoły porządnie.

Do organizacji dokumentów używam:

-zwykłych teczek na gumce

-naklejek na zeszyty

-kolorowych pudeł

-segregatorów

-koszulek do segregatorów

 

Dokumenty firmowe/zawodowe prowadzę w segregatorach, w których robię sobie strony tytułowe, dzięki nim każdy dział mam osobno i przejrzyście posegregowany. Najlepiej rozpisać to chronologicznie na stronie tytułowej czyli 1, 2, 3 i tak też utrzymywać kolejność dokumentów. Np. pod 1 mam umowę z księgową i tak też ją ułożyłam  jako pierwszą w dokumentach.

 

 

 

Dokumenty prywatne najpierw dzielę na działy typu rachunki, pity, szkolenia itp. I wkładam do teczek z gumką, oklejam naklejką na zeszyt i podpisuję np. rachunki za rok 2015. Wszystkie podpisane teczki wkładam do kolorowego pudełka, które zakupiłam na allegro, dzięki temu dokumenty są w jednym miejscu i nie muszę ich szukać po całym domu.Taka organizacja pozwala nam w błyskawiczny sposób znaleźć pożądany dokument, nie tracąc przy tym czasu, ani nerwów.

 

 

Czas przechowywania dokumentu zależy od jego rodzaju. Przykładowo dokumenty bankowe np spłaty kredytów przetrzymuj do momentu potwierdzenia przez bank uregulowania swojego zobowiązania. Dokumenty ubezpieczeniowe przetrzymujemy 10 lat. Pity i faktury przetrzymuj 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie. Gwarancje czy paragony przechowuj 24 miesiące. Książeczki mieszkaniowe, dowody wpłaty alimentów, rachunki za telefon, gaz czy energię przechowuj 3 lata.

 

Pamiętajcie, że uporządkowane życie to  spokój i wewnętrzna harmonia 🙂

ściskam

Magda